ویندوز ۱۰ (Windows 10 ) در حال حاضر آخرین سیستم عامل معرفی شده از سوی شرکت مایکروسافت بوده و هم اکنون بیش از میلیون ها کاربر در سراسر جهان از این سیستم عامل استفاده می‌کنند. محصولاتی که وارد بازار می‌شوند، علی رغم آزمایش‌های بسیار، باز هم ممکن است دارای ایرادات و مشکلاتی باشند؛ آپدیت‌ هایی که هر ماه برای سیستم عامل‌ها منتشر می‌شوند برای رفع همین مشکلات و ارائه قابلیت‌های جدید به کاربران طراحی شده‌اند. برای اینکه آپدیت ویندوز ۱۰ و انواع آن را بشناسید این مقاله را به نقل از پی سی دانلود مطالعه کنید ؛

آپدیت ویندوز 10 و انواع آن

در گذشته برای رفع هر ایراد جزئی در ویندوز یک آپدیت تهیه شده و مجموع آپدیت‌های آن دوره در دومین سه شنبه هر ماه میلادی منتشر می‌شدند و کاربران با نصب آپدیت‌های مختلف سیستم خود را به روز می‌کردند اما بعد از گذشت چند سال، تعداد آپدیت‌ها بسیار زیاد شده و نصب آن همه آپدیت به طور یک دفعه باعث بروز مشکلات متعددی می‌شد.
خوشبختانه سیستم به روز رسانی در ویندوز ۱۰ به طور کامل تغییر کرده است؛ مایکروسافت تصمیم گرفته تا آپدیت‌های ماهانه ویندوز را طوری طراحی کند که شامل تمامی آپدیت‌های قبلی شده و کاربر با نصب صرفاً یک یا چند بسته بتواند ویندوز خود را تا آخرین تاریخ به روز کند.

در حال حاضر ویندوز ۱۰ در سه نسخه پایدار پشتیبانی شده و آپدیت‌هایی که هر ماه منتشر می‌شوند به طور خاص برای هر نسخه متفاوت هستند:

(Microsoft Windows 10 v1507 (10.0.10240.16384; 29 July 2015; Threshold 1
(Microsoft Windows 10 v1511 (10.0.10586.0; 21 November 2015; Threshold 2
(Microsoft Windows 10 v1607 (10.0.14393.0; 02 August 2016; Redstone 1

 

آپدیت ویندوز ۱۰ و انواع آن

آپدیت‌های ویندوز ۱۰ به چهار دسته کلی تقسیم می‌شوند:

آپدیت ویندوز 10 و انواع آن

آپدیت ویندوز ۱۰ و انواع آن

۱. Servicing Stack:

این آپدیت‌های به ظاهر کوچک برای سیستم بسیار مهم بوده و شامل فایل‌ها و منابعی می‌شوند که برای مدیریت سیستم ضروری هستند و قبل از نصب سایر آپدیت‌های ویندوز، بایستی آخرین آپدیت Servicing Stack نصب شود.

۲. Cumulative Update:

این دسته از آپدیت‌ها نسبتاً حجیم بوده و بسیاری از قسمت‌های مختلف ویندوز را به روز می‌کنند؛ این نوع آپدیت‌ها در واقع جزء مهم‌ترین و اصلی‌ترین آپدیت‌های ویندوز به شمار رفته و به طور ماهانه منتشر می‌شوند؛ مهم‌ترین مزیت این آپدیت‌ها این است که علاوه بر تغییرات جدید هر ماه، تمامی آپدیت‌های ماه‌های قبل را نیز شامل می‌شوند.

۳. Security Update:

این آپدیت صرفاً Adobe Flash Player را برای مرورگر Internet Explorer آپدیت می‌کند؛ از آن جایی که مسبب بسیاری از حفرات امنیتی نرم افزار Adobe Flash Player است، پیشنهاد می‌شود که این آپدیت نیز به طور مداوم نصب شود.

۴. NET Framework:

این آپدیت نیز همانطور که از نام آن پیداست، کتابخانه‌های NET Framework را به روز رسانی می‌کند که البته فقط شامل نسخه ۴.۵ به بعد می‌شود؛ آخرین نسخه در حال حاضر ۴.۶.۲ است.

آپدیت ویندوز 10 و انواع آن

آپدیت ویندوز ۱۰ و انواع آن

علاوه بر آپدیت‌های فوق که به طور ماهانه منتشر می‌شوند، هفت آپدیت دیگر نیز وجود دارند که قابلیت‌های خاصی به سیستم اضافه می‌کنند ولی هر ماه به روز رسانی نمی‌شوند:

۱. RSAT:

آپدیت «RSAT» یا «» در واقع یک سری امکانات مدیریتی را به ویندوز ۱۰ اضافه می‌کند که برای مدیریت از راه دور سیستم عامل Windows Server 2016 کاربرد دارد.

۲. Windows Journal:

ابزار «ویندوز ژورنال» یک نرم افزار خلاصه‌برداری و یادداشت‌برداری است که برای اولین بار در Windows XP معرفی شد و تا Windows 10 v1511 مورد پشتیبانی قرار گرفت؛ از آن‌جایی که این نرم افزار مشکلات امنیتی خاصی برای ویندوز ایجاد می‌کند، مایکروسافت تصمیم گرفته است تا در آپدیتی کوچک، این ماژول را از ویندوزها حذف کند و حتماً پیشنهاد می‌شود که این آپدیت نصب شود. لازم به ذکر است که این نرم افزار به طور کامل توسط Microsoft OneNote جایگزین شده است.

۳. Secure Boot:

این آپدیت در واقع برای بستن حفره‌ای امنیتی در سیستم بوت ویندوز ۱۰ است که به نفوذکننده‌ها اجازه می‌دهد تا بتوانند سیستم حفاظتی ویندوز ۱۰ را در هنگام بوت شدن دور زده و به سیستم نفوذ کنند. نصب این آپدیت برای افزایش امنیت ویندوز، حتماً پیشنهاد می‌شود.

۴. Media Feature Pack:

این بسته امکانات چندرسانه‌ای و نرم افزارهای لازم نظیر Windows Media Player را به ویندوزهای ویرایش N (ویرایشی مخصوص کشورهای عضو اتحادیه اروپا که امکانات چند رسانه‌ای آن از ویندوز حذف شده است) باز می‌گرداند.

۵. Disk Cleanup:

با نصب این آپدیت، آپدیت‌های جامع قدیمی حذف شده و مقداری از فضای اشغال شده توسط آن‌ها بازگردانده می‌شود. همچنین در ماه‌های بعد نیز عملیات حذف فایل‌های قدیمی به طور خودکار انجام می‌شود.

۶. Compatibility definitions:

این آپدیت تمامی تعاریف و پارامترهای سیستم تشخیص سازگاری دستگاه‌های مختلف را بر روی ویندوز ۱۰ به‌روزرسانی می‌کند؛ به زبان ساده، این آپدیت باعث بهبود هماهنگی ویندوز با دستگاه‌های متصل به سیستم می‌شود.

۷. Driver Registry Database Fix:

به تازگی مشکل کوچکی در نسخه Windows 10 v1511 یافت شده که مانع از نصب آپدیت‌های Servicing Stack می‌شود؛ این مشکل ناشی از خرابی بعضی از مقادیر موجود در Registry بوده و با نصب این آپدیت برطرف می‌شود.

با امید به اینکه مطلب آپدیت ویندوز ۱۰ و انواع آن کمکی توانسته باشد بکند ما آماده پاسخ گویی به هرگونه سوال شما هستیم که از بخش نظرات می توانید استفاده کنید

 

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

چهار + یک =