آیا شما به مرورگر خود اجازه می دهید که کلمه عبور سایت ها و فروم ها را به یاد داشته باشد تا به صورت خودکار در مراجعه بعدی به سایت ها فیلد نام کاربری و رمز عبور را پر کند ؟ اگر چنین است، پیشنهاد ما این است تجدید نظر کنید و این مقاله ما با عنوان ” آیا ذخیره پسورد در مرورگرها امن است ؟” را بخوانید ؛

 

آیا ذخیره پسورد در مرورگرها امن است ؟

قابل فهم است که این ذخیره سازی پسورد در مرورگر چقد نجات بخش است . مخصوصا که تعداد سایت هایی که نیاز به عضویت دارند روز به روز بیشتر می شوند و به یاد سپاری این همه پسورد متفاوت کاری بس سخت و طاقت فرساست .

اما به چند دلیل این ذخیره پسورد ممکن است مشکل ساز شود ؛

۱- اگر کوکی ها و پسورد های ذخیره شده مرورگر بنحوی ( مثل تعویض ویندوز یا اشتباه کاربر ) پاک شوند آنگاه دیگر ما می مانیم و کلی پسورد فراموش شده .
۲- اگر کامپیوتر ، لپ تاپ ، موبایل و یا تبلت شما به سرقت برود خودتان بهتر می دانید چه فاجعه ای در انتظار شماست .

۳– اگر یک هکر به کامپیوتر شما از روی اینترنت دسترسی پیدا کند و بتواند سیستم شما را مانیتور کند آنگاه به راحتی به کلیه حسابهای آنلاین ذخیره شده بر روی مرورگر دسترسی دارد . ( احتمال موفقیت یک هکر در نفوذ به سیستم شما یک درصد هم باشد باز معضل بزرگی خواهد بود )

اجازه ندهید این فکر به ذهن شما راه پیدا کند ؛ ” مگه من چی دارم ؟” . به طور کلی در دنیای امروز جاسوسی ها در مقیاس بزرگی انجام میشود و رفتار ، علایق و انتخابهای تک تک افراد در برنامه ریزی دیگران نقش دارد .

۴- معمولا استفاده کننده کامپیوتر های خانگی یا اداری در کشور ما فقط یک نفر نیست . کافی است یکی از اطرافیان ما فضولی اش گل کند !

همانطور که می دانید ذخیره رمزهای عبور در مرورگر خود یکی از بزرگترین ایده ها در جهان است که خود من نیز در گذشته به مرورگر این اجازه را می دادم . اما در جهان امروز، توصیه میکنم از رمز عبورهای خود به شدت محافظت کنید .
هر چند با پیشرفت تکنولوژی در این زمینه و بالا تر رفتن امنیت در مرورگر ها ریسک از دست دادن پسورد های ذخیره شده کمتر شده است اما لازم است نکاتی را در این زمینه همیشه بیاد داشته باشید و رعایت کنید .
– برای سیستم عامل ویندوز ، اندروید و یا ios خود پسورد دشوار اما قابل بیاد سپاری آسان انتخاب کنید و هرگز بدون پسورد به آن لاگین نکنید . در ضمن برای هر یک از اطرافیانتان که از سیستم شما استفاده میکنند یک کاربر جدید تعریف کنید .

آیا ذخیره پسورد در مرورگرها امن است ؟

آیا ذخیره پسورد در مرورگرها امن است ؟

– همواره از آنتی ویروس خوب و بروز شده استفاده کنید و اجازه بدهید سیستم را اسکن کامل کند .
-اگر فایر فاکس استفاده میکنید نیز برای آن مستر پسورد دشوار اما قابل بیاد سپاری آسان انتخاب کنید.

آیا ذخیره پسورد در مرورگرها امن است ؟

آیا ذخیره پسورد در مرورگرها امن است ؟

– مرورگر خود فایرفاکس یا کروم رابه اکانت خود در موزیلا یا گوگل سینک کنید تا پسورد ها ( همینطور بوکمارک ها ) را همیشه در دسترس اما محافظت شده داشته باشید .

 

– از نرم افزارهای معتبر مثل Roboform یا LastPass برای محافظت و ذخیره پسوردهای مهم استفاده کنید .

 

و کلام آخر اینکه هیچوقت خودتان را دست کم نگیدید و اجازه ندهید این فکر به ذهن شما راه پیدا کند ؛ ” مگه من چی دارم ؟” . به طور کلی در دنیای امروز جاسوسی ها در مقیاس بزرگی انجام میشود و رفتار ، علایق و انتخابهای تک تک افراد در برنامه ریزی دیگران نقش دارد . امیدواریم مقاله ” آیا ذخیره پسورد در مرورگرها امن است ؟ ” بدردتان خورده باشد .
در امنیت کامل باشید .

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

2 + شش =

۱ دیدگاه