روت کردن معمول یک دستگاه اندرویدی که به اختصار روت کردن اندروید میگویند ، می‌تواند سختی‌های خاص خودش را داشته باشد، از دستورالعمل‌های اجرایی پیچیده، تا نصب بدافزارها و یا حتی آسیب رساندن به دستگاه شما، همه بخشی از خطرها و مشکلاتی هستند که شما با روت کردن دستگاه اندرویدی‌تان با آنها مواجه می‌شوید.

اما خوشبختانه راه‌های مختلفی برای روت کردن اندروید بدون نیاز به استفاده از کامپیوتر و بدون خطر از کار افتادن دستگاه (بریک شدن) وجود دارد که آنها را با هم مرور میکنیم.

اما اول از همه نگاهی عمیق‌تر بیاندازیم به این مطلب که روت کردن واقعا چیست، چه محاسن و معایبی دارد و بهترین راه برای انجام آن چگونه است؟

روت کردن اندروید

معایب و محاسن روت کردن یک دستگاه اندرویدی

روت چیست؟

روت در لغت به معنای ریشه و اصطلاحاً روت کردن به زبان ساده یعنی دسترسی ریشه‌ای به دستگاه اندرویدیتان. وقتی گوشی را برای اولین بار روشن می‌کنید در قسمت تنظیمات یا Settings می‌توانید گزینه‌های زیادی را به دلخواه خود تغییر دهید اما این تنظیمات تنها چیزهایی هستند که سازنده گوشی اجازه تغییر در آن‌ها را داده است. حال آن‌که با روت کردن می‌توانید هر تغییری که دلتان خواست در گوشی بدهید. روت کردن گارانتی دستگاه شما را باطل می‌کند (هر چند که می‌توانید دستگاه را مجدداً آنروت کنید) و کمی ریسک هم دربر دارد اما اگر طبق راهنماها عمل کنید هیچ‌گاه به مشکلی بر نخواهید خورد. پس آیا روت کردن اندروید ارزش کمی ریسک را دارد؟ به نظر ما ارزشش را دارد !

محاسن روت کردن اندروید:

دسترسی به تمام فایل‌های دستگاه‌تان: شما می‌توانید بدون هیچگونه مشکل دسترسی تمام فایل‌های سیستمی دستگاه‌تان را تغییر داده یا حذف کنید.
استفاده از تمام قابلیت ها :می‌توانید بر روی سیستم عامل کنترل بهتری داشته باشید که نهایت منجر به بازده بیشتری می‌شود.
قابلیت نصب رام‌ (سیستم عامل) های متنوع: با روت کردن و دسترسی به فایل‌های سیستمی می‌توانید رام‌هایی متفاوت از رام‌های ارائه شده توسط شرکت سازنده گوشی‌تان نصب کرده و از قابلیت‌ها و شخصی‌سازی‌های آنها لذت ببرید. (مانند رام های سیانوژن مد)
استفاده برای برنامه‌های نیازمند دسترسی روت: میتوانید به برنامه‌هایی که برای اجرای کامل نیازمند دسترسی روت و سیستمی هستند اجازه بدهید که کامل کار کنند. (مانند نرم افزارهای پشتیبان گیری)

معایب روت کردن اندروید :

خارج شدن از گارانتی : با روت کردن و دسترسی به فایل‌های سیستمی شما گارانتی شرکت پشتیبانی کننده از دستگاهتان را باطل می‌کنید.
ریبوت شدن تصادفی سیستم عامل
آسیب دیدن یا از بین رفتن نرم افزار سیستم عامل گوشی: بدلیل دسترسی آزاد به تمام فایل‌های سیستمی امکان این وجود دارد که در صورت استفاده ناآگاهانه یا ناخواسته یک فایل مورد نیاز سیستمی را تغییر داده یا حذف کنید و با این کار به سیستم عامل دستگاه آسیب بزنید.

چرا بهتر است دستگاه اندرویدی را بدون استفاده از کامپیوتر و توسط اپلیکیشن‌ها روت کنیم؟

محاسن زیادی برای این کار وجود دارند که چرا بهتر است بجای انجام راه معمول روت کردن، یعنی استفاده از یک سیستم کامپیوتر، این کار را توسط نرم افزارها و درون خود دستگاه انجام بدهیم که در زیر به چند مورد آن اشاره میکنم:

نیاز به هیچ دستگاه اضافی‌ای ندارید: می‌توانید هر زمان اراده کردید، بدون نیاز داشتن به کامپیوتر، لپ تاپ، یا دستگاه اضافی این کار را خودتان انجام بدهید.
دستگاه شما بریک نمی‌شود: یکی از شایع‌ترین مشکلات هنگام روت کردن دستگاه‌های اندرویدی، بریک شدن، یا از بین رفتن سیستم عامل است، که شما با این روش از وقوع این مشکل پیشگیری می‌کنید.
نیازی به دانلود نرم‌افزارهای اضافی نیست: در حالت معمول شما باید یک دوجین نرم‌افزار و درایور، که اغلب ممکن است شامل برنامه‌های تبلیغاتی یا بدافزارها هم باشند را دانلود و روی دستگاه خود نصب کنید. اما در این روش دیگر نیازی به این همه اضافه کاری ندارید.

روت کردن با Framaroot

Framaroot یکی پرطرفدارترین و بهترین برنامه‌ها در این زمینه است. مگر اینکه با دستگاه شما سازگاری نداشته باشد. شما میتوانید طبق دستورالعمل زیر دستگاه‌هان را روت کنید. قبل از هر اقدامی به لیست دستگاه های قابل پشتیبانی این اپلیکیشن نگاه بیاندازید و از موجود بودن گوشی اندرویدی تان در لیست مطمئن شوید

لیست دستگاه های قابل پشتیبانی

اپلیکیشن را از لینک زیر دانلود و نصب کنید.اپلیکیشن را اجرا کرده و SuperSU یا SuperUser را انتخاب کنید.لیستی از روش‌های اجرایی نمایش داده میشود.بسته به دستگاه شما، ممکن است روش‌های اجرایی متفاوتی را مشاهده کنید. پیشنهاد ما اجرای اولین روش (معمولا Boromir) است.در پایان دستگاه شما ریبوت می‌شود.

حالا شما با موفقیت توانستید دستگاه خود را بوسیله Framaroot روت کنید.

روت کردن اندروید

download

برای دانلود جدیدترین و آخرین ورژن Framaroot از لینکهای زیر استفاده کنید؛

⤵ دانلود برای اندروید

دانلود مستقیم فایل APK

لینک را باز کرده از نوار کناری آخرین ورژن را دانلود کنید

چگونه دستگاه اندرویدی خود را از حالت روت خارج (آنروت) کنیم؟

اگر شما از روش‌ بالا دستگاه خود را روت کرده اید، برای خارج شدن از حالت روت راه خیلی ساده‌ای را پیش رو دارید.

اپلیکیشن Framaroot رو اجرا کنید و بعد از انتخاب منوی کشویی برنامه دکمه “Unroot” رو بزنید. سپس دکمه “Next” یا “Accept” را بزنید. صبر کنید تا پیغام “Unroot Done!” به مانند شکل زیر نمایش داده شود.

روت کردن اندروید

 

منبع

 

 

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

1 + 8 =

۳ دیدگاه