محمد بهمن‌بیگی (تولد ۱۲۹۹ – درگذشت ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۹) نویسنده ایرانی و بنیان گذار آموزش و پروش عشایری در ایران بود . به مناسبت بزرگداشت مقام شامخ معلم ( ۱۲ اردیبهشت – روز معلم ) بر آن شدیم تا یادی کنیم از این انسان والا  که همه عمر خود در راه سوادآموزی و ترقی جامعه بزرگ ایلی کشور کرد.

شیراز به قلم محمد بهمن بیگی

در پهنای وب در مورد این بزرگمرد تاریخ معاصر مطلب به وفور است . سخن  به تکرار راندن است اگر بخواهیم محمد بهمن بیگی را شرح دهیم . وبسایت او پر است از مطالب ، عکس ها و ویدئوهایی برای معرفی کسی که نیازی به معرفی ندارد !

شیراز به قلم محمد بهمن بیگی

امروز ۱۵ اردیبهشت روز شیراز نیز هست . خوشا شیراز که بقلم شیوای محمد بهمن بیگی ستوده شده باشد . با هم این نثر زیبا از کتاب “ اگر قره آقاج نبود” او میخوانیم و دل می سپاریم به زیبایی های  وصف ناپذیر شیراز ؛

شیراز به قلم محمد بهمن بیگی

شیراز به قلم محمد بهمن بیگی

آذرماه است. تنها یک روز به آخر پاییز مانده است. در خانه نشسته ام و از پنجره اتاقم بیرون را مینگرم. باران دو شب پیش خاکها را رُفته و گردها را زدوده است. نارنجهای سرخ و زرد در میان برگهای سبز و خرّم شعله میکشند. هوا آنچنان زلال و شفاف است که میتوانم سنگریزه های کوه روبروئیم را بشمارم. مدهوش هوای حیات بخش این شهرم. شهر نیست، یک پارچه بهشت است و بدون شک برای سجع و قافیه نبوده است که شیراز را جنّت فراز گفته اند.
شیراز زنان و دختران زیبا دارد ولی خودش از زنان و دخترانش زیباتر است. نه فقط اردیبهشت شیراز آبروی بهشت را میبرد بلکه همه ماه هایش چنین سودایی در سر دارند.
شیراز فصل بندیهای متداول سالها را بر هم زده است. تقویمش با تقویمهای دیگر فرق دارد. زمستان و تابستان نمیشناسد. عمر بهارش پایدار است. پاییزش نیز جز بهاری نجیب و رنگ پریده نیست.
اگر به آنچه میگویم باور ندارید به این شکوفه های دیرپا و غنچه های طرب زای گل سرخ که با تارک بوته های سبز آماده شب زنده داری یلدا میشوند بنگرید!
آسمان شیراز به رنگهای گوناگون در می آید، از نیلی سیر تا لاجوردی روشن، کبود شفاف و آبی کمرنگ. ستاره های این آسمان همان ستاره های آسمان های دیگرند ولی در این دیار فروغ و دلبری دیگری دارند. زهرهء شیراز همان زهره تابنده همه آسمانهاست، لیکن در افق این شهر به الماس درخشنده درشتی میماند که از گلوی عروسی پرنیان پوش آویخته است و نظیرش را در کارگاه هیچ نقاش و در جواهرخانه هیچ سلطان نمیتوان یافت.
زهره شیراز آفتابی است که از مغرب طلوع میکند.آب و هوای شیراز گل میپرورد، سرو آزاد می رویاند، گردو را در کنار لیمو می نشاند، یاس و نسترن را بر اندام نار و نارون می پیچد، بادام بن را در بهمن ماه به شکوفه می کشد و از همه اینها بالاتر آتش زبانه کش ذوق را دامن میزند و در خاطرها شعر تر می انگیزد. بیهوده نیست که این همه شاعر نغمه پرداز از خاک دلاویز این خطه برمی خیزند و در میان آنان دوتن تا اوج قله های افسانه ای صعود میکنند، دوتن که فقط با یکدیگر رقابتی دارند و رقیب دیگری را به جهان شعر و ادب راه نمیدهند، دو پهلوان نامدار که یکی زمین را با همه پهناوری و دیگری آسمان را با همه بلندی فتح می کنند.
یکی ازین دوتن با غزلهای شورانگیز خود بر سریر سلطنت ملک سخن جای میگیرند. زبانی به نرمی حریر و نازکی خیال دارند. با چشمی پر اشک به سراغ برگهای پژمرده می روند. با لبی مشتاق چهره درماندگان را می بوسد. با لحنی به مهربانی بوسه مادر احوال یتیمان را میپرسد. برای آزادی زندانیان می کوشد. به زمین و دردمندان روی زمین وفادار میماند و در طریق تسکین آلام ستمدیدگان آنچنان سرگرم میشود که کمتر میتواند گریزی بزند و از مردم دنیا جدا شود. لیکن آن دیگر، بی پروا به این گرفتاری ها بال و پر میگیرد، با شهپر نیرومندش قله های مه گرفته و ستاره های دور دست را پشت سر میگذارد، به اوج فلک میرسد و تازیانه طعم طنز را بر سر هرچه که هست و کوچک و تنگ و حقیر است فرود می آورد. با مدعیان ظاهر پرست می ستیزد، پرده های ریب و ریا را می درد، پشمینه های آلوده را به آتش می کشد و آنگاه با آهنگی دلنشین و فاخر نوای فرح بخش عشق را سر میدهد و درهای آسمان را می گشاید.

آذرماه است تنها یک روز تا به آخر پاییز مانده است…

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

چهارده + ده =