مسنجر تلگرام ، که به عنوان رقیب واتس اپ کار خود را در سال ۲۰۱۳ آغاز کرده است در یک سرعت ثابت در حال رشد است. این شرکت به تازگی به نقطه عطفی از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه دست یافته است که با این همه هنوز هم راه درازی برای رسیدن به یک هزار میلیون کاربر WhatsApp در پیش دارد . با این حال، افراد زیادی به دلیل ویژگی های امنیتی آن ، در دسترس بودن آن در اکثر سیستم های عامل ها و امکانات بدیع و کاربردیش از آن بهره می برند . که هر روز تعداد قابل توجهی به کاربران آن افزوده می شود .

اگر شما یکی از کاربران تلگرام هستید ، در این مطلب برایتان نکته ها و ترفند های تلگرام که لازم است هر کاربری بداند گردآوری کرده ام ؛ ( این مطلب با عرضه هر نسخه جدید تلگرام به روز آوری می شود )

۱- خاموش کردن پیش نمایش پیام

نکته ها و ترفند های تلگرام

 

اگرچه پیش نمایش پیام ها در لاک اسکرین (صفحه قفل ) و نوتیفیکیشن بار (نوار اطلاع رسانی) گوشی یا تبلت ، ابزاری مفید است اما ممکن است حریم خصوصی کاربر به مخاطره بیافتد . لذا به ترتیبی که در عکس بالا می بینید میتوانید این قابلیت را غیر فعال کنید .

۲- تعیین رنگ چراغ اعلان و تنظیم زنگ خاص (فقط در نسخه اندروید) 

نکته ها و ترفند های تلگرام

تلگرام نه تنها اجازه می دهد تا شما اطلاع رسانی سفارشی برای هر یک از مخاطبین خود انتخاب کنید، بلکه حتی می توانید یک اطلاع رسانی فردی رنگ چراغ LED انتخاب کنید . البته دستگاه شما برای این کار نیاز به یک چراغ اخطار دارد . مطابق تصویر جهت سفارش سازی چراغ اخطار گوشی خود اقدام کنید .

۳- مدیریت دانلود 

نکته ها و ترفند های تلگرام

تلگرام اجازه ارسال فایل تا ۱.۵ گیگ حجم را در اختیار کاربران خود قرارداده است . با این حال ممکن است شما احساس کنید نیازی به دریافت فایل حجیم دریافتی ندارید . برای خاموش کردن دانلود اتوماتیک و مدیریت دانلود تصاویر ، ویدئو ، GIF و صوت و موسیقی مطابق تصویر اقدام کنید .

۴- فعال کردن پاپ آپ (فقط در نسخه اندروید) 

نکته ها و ترفند های تلگرام

با فعال کردن پاپ آپ (بالاپر) در تلگرام به محض دریافت پیام ، پنجره کوچکی در هر صفحه یا برنامه ی درحال اجرا که باشد ظاهر می شود که میتوانید از همان قسمت به پاسخ دادن اقدام کنید .

۵- تنظیم زمان خود تخریبی برای پیام ها در چت امن

نکته ها و ترفند های تلگرام

از ویژگی های محبوب تلگرام “چت امن” آن است . قابلیت رمزگذاری End to End که امکان ردیابی پیام ها را به صفر می رساند و  اطلاع دادن به طرفین در صورت اسکرین شات گرفتن هر کدام از چت کنندگان و ویژگی های امنیتی دیگر باعث شده است که” چت امن ” از دلایل استقبال از تلگرام باشد .

اما آنچه که ما بیشتر دوست داریم توانایی برای تنظیم یک تایمر خود تخریبی در پیام های ارسال شده در چت امن است. برای تنظیم تایمر، در یک چت امن دکمه سه نقطه را لمس کنید  “تنظیم تایمر خود تخریبی” را انتخاب کنید . پس از آن، پیام ها بعد از سپری شدن زمان تعیین شده خود به خود محو می شود .

۶- مخفی کردن آخرین بازدید از کاربر خاص 

نکته ها و ترفند های تلگرام

در تلگرام علاوه بر تنظیمات معمول برای آخرین بازدید ، می توانید آخرین بازدیدتان را فقط از فرد خاصی مخفی کنید ! امکان جالبی که بسیار مورد توجه ونیاز احساس می شود .

۷- جستجوی پیام

نکته ها و ترفند های تلگرام

در تلگرام این امکان وجود دارد که در هر چت فردی یا گروهی پیام خاصی را جستجو کنید . اگر از اینکه در چت فردی یا گروهی یا کانالی مجبور باشید بسیار به عقب برگردید تا پیام خاصی را ببینید ، بیزارید این امکان بسیار راه گشاست . برای بهره بردن از این امکان سه نقطه را لمس کنید و Search انتخاب کنید .

۸- قفل کردن تلگرام 

پیشتر در مطلبی در این باره توضیح داده ام . میتوانید از لینک زیر آن را بخوانید .

چه کار کنیم که در تلگرام هک نشویم

 

 ۹- چک کردن دستگاه های فعال برای تلگرام شما

در باره این موضوع نیز در مطلب ” چه کار کنیم در تلگرام هک نشویم “ توضیحات مفصلی داده شده است .

 ۱۰- ارسال پیام بی صدا و ویرایش پیام در کانال

نکته ها و ترفند های تلگرام

برای ارسال پیام بی صدا در کانال اگر شما مدیر کانال هستید میتوانید “علامت زنگوله ” در پایین صفحه کانال را انتخاب کنید . همینطور برای ویرایش پیام با ضربه زدن رو پیام و انتخاب Edit میتوانید پیام را ویرایش کنید .

 ۱۱- خواندن پیام بدون متوجه شدن ارسال کننده

گاهی وقت ها لازم است پیامی را بخوانید بدون اینکه طرف مقابل از خوانده شدن پیام آگاه شود . برای این کار کافی است اینترنت گوشی خود را قطع کنید یا آن را به حالت هواپیما (airplane mode) ببرید ، پیام ها را بخوانید و آنگاه تلگرام را ببندید . بعد از این کار با روشن کردن اینترنت وای فای یا سیم کارت گوشی شما نیز طرف مقابل از خوانده شدن پیام اطلاع حاصل نمی کند .

۱۲- مخفی کردن تصاویر و ویدئوهای دانلودی تلگرام از گالری

نکته ها و ترفند های تلگرام

مطابق تصویر از قسمت تنظیمات تلگرام با غیر فعال کردن Save to gallery تصاویر و ویدئو ها از گالری گوشی یا تبلت شما مخفی می شود .

۱۳- حذف اکانت تلگرام 

نکته ها و ترفند های تلگرام

از قسمت Privacy and Security میتوانید با مراجعه به بخش Account Self-Destructs زمان خود تخریبی اکانت تلگرام پس از مدت زمان خاصی که فعال نیستید اقدام کنید .

برای حذف کامل اکانت تلگرام ابتدا به سایت تلگرام و صفحه مخصوص غیر فعال کردن اکانت تلگرام  به آدرس زیر مراجعه کنید ؛

https://my.telegram.org/auth?to=deactivate 

سپس مانند تصویر زیر شماره موبایل خود را به همراه ۹۸+ (کد ایران) وارد کرده و بر روی Next کلیک کنید

حذف اکانت تلگرام

پس از تایید شماره یک رمز عبور که درون یک پیام است به مسنجر تلگرام شما ارسال می گردد که رمز مورد نظر را می بایست در کادر Password مرحله ی بعد وارد کنید و سپس روی گزینه Sign in کلیک کنید

حذف اکانت تلگرام

در مرحله ی بعد گزینه Done را انتخاب کنید.

حذف اکانت تلگرام

در مرحله ی آخر یک پنجره برای شما باز خواهد شد که برای غیر فعال کردن اکانت تلگرام خود می بایست بر روی گزینه Yes, delete my account کلیک کنید.

حذف اکانت تلگرام

پس از این پیامی که حاکی از پاک شدن اکانت تلگرام است به شما نمایش داده خواهد شد و اکانت شما برای سایرین بصورت Deleted Account نمایش داده خواهد شد اما محتوای پیامهای رد و بدل شده همچنان برای آنها قابل دیدن است .

۱۴- خالی کردن کش تلگرام 

در مطلب زیر قبلا به طور مفصل در این باره سخن گفته ام . از لینک زیر برای پی بردن به مزایای خالی کردن کش تلگرام اقدام کنید .

راهکار افزایش سرعت تلگرام

 

۱۵- تغییر شماره تلفن اکانت تلگرام

از بخش تنظیمات تلگرام با ضربه زدن روی شماره تلفن خود به بخش تغییر شماره تلفن هدایت می شوید که با لمس CHANGE NUMBER و دادن شماره تلفن جدید و طی مراحل دریافت رمز و قراردادن آن در کادر مربوطه ، شماره موبایل اکانت تلگرام شما نیز تعویض خواهد شد .

تغییر شماره در تلگرام

لازم به ذکر است با تغییر شماره ، مخاطبین شما در سیم کارت جدید و قدیم ادغام خواهد شد و مخاطبی را از دست نمی دهید . هم چنان که هیچ گروه و کانالی را نیز از دست نخواهید داد.

 

به طور قطع نکته ها و ترفندهای تلگرام همین چند نکته نیست . بزودی با عرضه ورژن جدید تلگرام این مطلب نیز تکمیل تر می شود . با امید به اینکه این چند نکته مفید بوده باشد لازم است توجه داشته باشید همواره برای بهره بردن از تمام امکانات تلگرام لازم است آخرین نسخه آن را نصب داشته باشید . از لینک زیر می توانید آخرین نسخه اصلی و رسمی تلگرام را از  سایت ما دانلود کنید .

دانلود جدیدترین و آخرین ورژن تلگرام

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

ده + سیزده =

۱۲ دیدگاه