هنگامی‌که برای خریدن یک هارد دیسک معیار کیفیت باشد، کمتر کسی است که در مورد قطعات کامپیوتر اطلاع داشته باشد و بلافاصله اسم کمپانی وسترن دیجیتال در ذهنش نقش نبندد و یا کمپانی وسترن دیجیتال را نشناسد. این کمپانی در سال ۱۹۷۰ میلادی تأسیس و در زمینه محصولات شبکه و درایوهای ذخیره‌سازی شروع به کار کرده است. البته در حال حاضر هارد دیسک‌های اینترنال و اکسترنال این کمپانی بسیار مطرح هستند و از رقابتی‌ترین محصولات این شرکت به حساب می‌روند. این کمپانی که در زمینه تولید هارد دیسک یکی از پیشگامان و خلاقان این صنعت است، هارد دیسک‌های داخلی خود را در رنگ‌بندی‌های گوناگون و برای مصارف مختلف و متنوع طراحی و تولید می‌کند. در مطلب من راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال را برای شما آماده کرده ام ؛

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

☑ هارد دیسک‌های داخلی Green یا سبز

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

هارد دیسک‌های داخلی Green یا سبز، جزو سری ارزان قیمت و کم مصرف کمپانی وسترن دیجیتال هستند. اگر شما به دنبال ذخیره‌سازی اطلاعات با حجم بالا هستید ولی نمی‌خواهید هزینه زیادی بکنید، این سری از هارد دیسک‌های کمپانی وسترن دیجیتال یکی از بهترین انتخاب‌های شما می‌باشند. سری گرین از هدهایی با اندازه استاندارد ۳.۵ اینچ و سرعت چرخش ۵۴۰۰ دور در دقیقه یا rpm بهره می‌برند. سری گرین با دو رابط SATA II با سرعت ۳ گیگابایت بر ثانیه و SATA II با سرعت ۶ گیگابایت بر ثانیه تولید می‌شوند. کمپانی وسترن برای این سری از هارد دیسک‌ها حافظه‌های کش ۱۶ ، ۳۲ و ۶۴ مگابایتی استفاده می‌کرد ولی کش ۱۶ مگابایت دیگر تولید نمی‌شود. ظرفیت‌های این سری از ۵۰۰ گیگابایت شروع و به ۴ ترابایت ختم می‌شوند که این بازه وسیع ظرفیت همراه با ویژگی مصرف پایین برق، موجب می‌شود تا این هارد دیسک‌ها بتواند نیاز طیف وسیعی از کاربران را رفع کنند و برای مصارف خانگی و اداری بسیار مناسب باشند. فنّاوری‌های به کار رفته در ساخت این هارد دیسک‌ها بسیار عالی و کارآمد هستند و درکل باعث بالا رفتن ضریب اطمینان هارد دیسک، کاهش مصرف انرژی، بهبود ردیابی و جابجایی اطلاعات و کاهش هزینه‌ها می‌شوند که ما به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. تکنولوژی NoTouch Ramp Load با حصول اطمینان از اینکه نوک هد، هرگز با دیسک برخوردی نداشته باشد، از هارد دیسک محافظت کرده و موجب کاهش فرسودگى و استهلاک هد و افزایش ضریب اطمینان درایو می‌گردد. تکنولوژی IntelliPower با تنظیم سرعت چرخش به کاهش توان مصرفی و افزایش کارآیی و پایداری هارد دیسک می‌گردد. تکنولوژی Intelliseek برای ارائه تعادل میان عملکرد و قدرت به کار می‌رود، تکنولوژی Cool & Quiet به‌منظور خنک کردن و کم کردن صدای هارد دیسک است و تکنولوژی Advanced Format یا قالب‌بندی پیشرفته نیز به‌منظور افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی هارد دیسک به کار می‌رود.

قیمت :    یک ترابایت      ۱۷۰,۰۰۰ تومان

☑ هارد دیسک‌های داخلی Blue یا آبی

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

هارد دیسک‌های داخلی سری Blue یا آبی، جزو سری میان رده و باکیفیت کمپانی وسترن دیجیتال هستند. این سری از هارد دیسک‌های وسترن دیجیتال نسبت به کارآیی و امکاناتی که به شما ارایه می‌دهند بسیار خوش قیمت هستند و طیف وسیعی از ظرفیت و کارآیی را در اختیار شما قرار می‌دهند. هارد دیسک‌های سری آبی از ظرفیت ۸۰ گیگابایت شروع می‌شوند و به ظرفیت ۱ ترابایت بسنده می‌کنند که البته نسبت به سری گرین ظرفیت‌های متنوع‌تری دارند ولی کم حجم‌تر هم هستند، ولی بازهم قادرند نیازهای قشر متنوعی از کاربران را پاسخ‌گو باشند. سایز هد هارد دیسک‌های سری آبی ۳.۵ اینچی بوده و سرعت چرخش هد نیز ۷۲۰۰ دور در دقیقه (۷۲۰۰rpm) می‌باشد. حافظه کش این سری ۸ تا ۶۴ مگابایت است و اصولاً از طریق دو رابط SATA II با سرعت ۳ گیگابیت بر ثانیه و SATA III با سرعت ۶ گیگابیت بر ثانیه به کامپیوتر شما متصل می‌شوند. فن‌آوری‌های به کار رفته در ساخت این هارد دیسک‌ها بسیار عالی و کارآمد هستند و درکل باعث کمتر شدن صدای هارد دیسک، تولید حرارت کمتر و مصرف برق کمتر می‌شوند که ما به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. تکنولوژی NoTouch Ramp Load با حصول اطمینان از اینکه نوک هد، هرگز با دیسک برخوردی نداشته باشد، از هارد دیسک محافظت کرده و موجب کاهش فرسودگى و استهلاک هد و افزایش ضریب اطمینان درایو می‌گردد. تکنولوژی Advanced Format یا قالب‌بندی پیشرفته نیز به‌منظور افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی هارد دیسک به کار می‌رود. تکنولوژی Cool & Quiet به‌منظور خنک کردن بیشتر هارد دیسک و کم شدن سر و صدای آن، تکنولوژی Shock Guard به‌منظور بالا بردن مقاومت هارد دیسک در برابر ضربه یا شوک و تکنولوژی Data lifeguard برای حفاظت از داده‌ها به کار می‌رود .

قیمت :     یک ترابایت      ۱۷۰,۰۰۰ تومان

☑ هارد دیسک‌های داخلی Red یا قرمز

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

وسترن دیجیتال در اواسط سال ۲۰۱۲ سری قرمز (RED) هارد دیسک‌های اینترنال (داخلی) خود را معرفی کرد. این سری از هارد دیسک‌ها پایداری خوبی دارند و از عمر بالایی نیز برخوردار هستند، همچنین با انواع پیکربندی‌های ذخیره‌سازی مانند RAID سازگاری کامل دارند. کمپانی وسترن دیجیتال سری RED را برای استفاده در ذخیره‌سازهای تحت شبکه یا همان NASها و به‌منظور ذخیره کردن اطلاعات در شبکه‌های خانگی و یا اداری کوچک و یا برای ذخیره اطلاعات حساس و به‌کارگیری درایو برای پیکربندی RAID طراحی و تولید کرده است. هارد دیسک‌های داخلی سری RED برای استفاده در مکان‌هایی که اطلاعات بسیار مهم و زیادی را در شبکه و یا در حالت پیکربندی RAID جابجا می‌کنند، ایده‌آل هستند زیرا هارد دیسک‌های سری رد نسبت به هارد دیسک‌های معمولی، خطر از دست دادن داده‌ها در هنگامی‌که درون یک NAS قرار دارند و یا در پیکربندی RAID استفاده می‌شوند را ندارند. هارد دیسک‌های وسترن دیجیتال از رابط بسیار سریع SATA III با سرعت ۶ گیگابایت بر ثانیه و حافظه کش ۶۴ مگابایت و تا به امروز (اواسط سال ۲۰۱۳) در شش ظرفیت ۱، ۲، ۳، ۴، ۵ و ۶ ترابایت تولید و به بازار عرضه شده‌اند. البته سری قرمز دو ظرفیت ۷۵۰ گیگابایت و ۱ ترابابیت نیز دارد که با حافظه کش ۱۶ مگابایت تولید شده‌اند ولی قدیمی هستند. هارد دیسک‌های سری RED ازسری Green قوی‌تر و سریع‌تر هستند ولی مانند سری گرین دارای مصرف پایین انرژی می‌باشند و از ۳۵ درصد عمر بیشتر نسبت به هارد دیسک‌های دیگر برخوردار هستند. از دیگر ویژگی‌های هار دیسک‌های سری رد می‌توان به وجود فن‌آوری IntelliPower برای کاهش توان مصرفی و افزایش کارآیی و پایداری هارد دیسک، بهره‌بری از فن‌آوری NASware برای سازگاری هرچه بیشتر با ذخیره‌سازهای تحت شبکه به‌منظور استفاده در شبکه‌های کوچک اداری و خانگی و مقاوم بودن در برابر لرزش و تکان‌های مکرر و عملکرد یکنواخت در حالت‌های مختلف، اشاره کرد .

قیمت :     یک ترابایت      ۲۷۰,۰۰۰ تومان

☑ هارد دیسک‌های داخلی Black یا مشکی

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

کمپانی وسترن دیجیتال (Western Digital) برای افرادی که خواهان بهترین‌ها هستند، سری هارد دیسک‌های بسیار سریع و باکیفیت خود را با نام Black (سیاه) طراحی، تولید و به بازار عرضه کرده است. بهره‌بری از فن‌آوری‌های نوین و ظرفیت ذخیره‌سازی بسیار خوب، ازجمله تغییرات هارد دیسک‌های سری سیاه هستند. هارد دیسک‌های سری بلک برای ذخیره‌سازی اطلاعات با حجم بالا و برنامه‌های نیازمند به محاسبات پردازشی همچون نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای، ویرایش فیلم، عکس و انجام بازی‌های جدید رایانه‌ای، ایده‌آل هستند. تفاوت این سری با هارد دیسک‌های سری گرین (سبز) و بلو (آبی) در سرعت و کیفیت ساخت بالای آن می‌باشد. حافظه کش این هارد دیسک ۶۴ مگابایت بوده و از هد ۳.۵ اینچی بهره می‌برد. سرعت چرخش این هارد درایو ۷۲۰۰ دور در دقیقه (RPM) بوده و از رابط پرسرعت SATA III با سرعت ۶ گیگابیت بر ثانیه، برای انتقال اطلاعات بهره می‌برد. فنّاوری ساخت این هارد دیسک در جهت بهبود سرعت دسترسی و انتقال اطلاعات می‌باشد و از فن‌آوری‌های بسیار کارآمدی بهره می‌برد که عملکرد کلی هارد دیسک را افزایش داده‌اند. در اینجا ما تعدادی از این فن‌آوری‌ها را برای شما شرح می‌دهیم. فن‌آوری ردیابی پایدار (Stabletrac) که با مهار کردن محور موتور هارد در هر دو سر صفحات پلاتر، لرزش‌های ناشی از کارکرد هارد دیسک را به حداقل رسانده و این خود، موجب پایداری بیشتر و بالا رفتن دقت هنگام خواندن و نوشتن اطلاعات می‌گردد. البته از فن‌آوری ردیابی پایدار فقط در ظرفیت‌های بالاتر از ۲ ترابایت استفاده شده است. فن‌آوری NoTouch در هنگام خاموش بودن هارد دیسک مانع از تماس هد با صفحات ضبط کننده اطلاعات شده و باعث تضمین امنیت اطلاعات حتی در هنگام حمل‌ونقل و تکان‌های شدید می‌گردد. فن‌آوری Vibration Control Technology که به‌اختصار به آن VCT هم می‌گویند، سبب جلوگیری از صدمه دیدن احتمالی هارد دیسک به دلیل شرایط نابسامان حاصل از اسمبل و یا لرزش‌های ناخواسته داخل کیس می‌شود و فن‌آوری محرک دوگانه برای افزایش دقت مکان‌یابی اطلاعات در هارد دیسک است. کمپانی وسترن دیجیتال در هارد دیسک‌های سری مشکی خود از حافظه کش دینامیک برای افزایش سرعت، کارایی و پردازش سریع، بهره گرفته است. درکل هارد دیسک‌های سری بلک وسترن دیجیتال سرعت بسیار بالایی دارند و از کیفیت ساخت بالایی هم بهره می‌برند و به جرات می‌توان گفت که در نوع خود جزو بهترین به شمار می‌روند .

قیمت :     یک ترابایت      ۳۷۰,۰۰۰ تومان

☑ هارد دیسک‌های داخلی Purple یا بنفش

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

در نمایشگاه IFSCE 2014 لندن این کمپانی سری جدید هارد دیسک‌های خود را با رنگ بنفش و کاربرد نظارتی معرفی کرد. هارد دیسک‌های سری بنفش وسترن دیجیتال برای ذخیره‌سازی تصاویر دوربین و مطابق با استانداردهای نظارت تصویری طراحی و تولید شده‌اند. این سری از هارد دیسک‌ها پایداری بسیار خوبی دارند و عمر بسیار بالایی نسبت به هارد دیسک داخلی معمولی دارند. یکی از تکنولوژی‌های به کار رفته در این سری از هارد دیسک‌ها AllFrame نام دارد که باعث می‌شود میزان فریم‌های از دست رفته در هنگام ضبط تصاویر، به صفر برسد، بنابراین شما دیگر هیچ فریمی را از دست نخواهید داد. از دیگر تکنولوژی‌های به کار رفته در این هارد دیسک می‌توان به Intelliseek اشاره کرد که برای ارائه تعادل میان عملکرد و قدرت در هارد دیسک به کار می‌رود و باعث کاهش لرزش، صدا و مصرف برق هارد دیسک می‌شود. این هارد دیسک به رابط SATA III با سرعت انتقال اطلاعات ۶ گیگابایت بر ثانیه مجهز شده است و سرعت گردش آن ۷۲۰۰ دور در دقیقه است، همچنین قابلیت ثبت همزمان تصاویر گرفته شده توسط ۳۲ دوربین مختلف را دارد که قابلیت بسیار مهمی در استفاده‌های نظارتی محسوب می‌شود. این هارد دیسک در ظرفیت‌های مختلفی تولید شده و انتخاب مناسبی برای استفاده در دستگاه‌های ضبط تصاویر دیجیتال یا همان دستگاه‌های DVR است .

قیمت :     یک ترابایت      ۲۰۰,۰۰۰ تومان

☑ هارد دیسک‌های داخلی SE Edition

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

Western Digital SE Edition از خانواده هارددیسک‌های تجاری به‌شمار می‌آید و در ظرفیت‌های ۲، ۳ و ۴ ترابایت تولید و ارائه شده است. هر سه عضو این خانواده دارای ۶۴ مگابایت حافظه کش هستند. از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبت خانواده SE Edition در این است که در ظرفیت‌های بالا، قیمت مناسب‌تری ارائه می‌کنند و می‌توان به راحتی از آنها در محیط‌های NAS با فشار کاری متوسط استفاده کرد.
اگر بخواهیم مقایسه ساده‌ای بین سری SE و RE تولیدات Seagate انجام دهیم، هر دو مدل قادرند در حالت استفاده از رابط SATA به نرخ انتقال اطلاعات تا ۱۷۱MB/s دست پیدا کنند. با این تفاوت که خانواده RE این قابلیت را دارند که با رابط SAS هم تا ۱۸۲MB/s را انتقال دهند؛ رابطی که در سری SE وجود ندارد. MTBF (میانگین زمان بین خطاها) برای هارددیسک‌های سری SE برابر ۸۰۰,۰۰۰ ساعت است. SE Edition با مجموعه امکاناتی ارائه می‌شود که کارایی کلی قطعات هارددیسک‌ها را بهبود می‌دهد. موتورهای با فناوری StableTrack به گونه‌ای در جای خود محکم شده‌اند تا لرزش‌های ناشی از تکان‌خوردن کیس را خنثی کند. علاوه بر همه اینها، حسگر ضدشوک چندمحوره به صورت خودکار، ضربه‌های ناگهانی را تشخیص می‌دهد و آن را در جهتی خنثی می‌کند تا به داده‌ها آسیبی نرسد.

قیمت :     سه ترابایت      ۷۶۰,۰۰۰ تومان

☑ هارد دیسک‌های داخلی RE Edition

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

RE Edition از دسته هارددیسک‌هایی است که برای مصارف تجاری ساخته شده‌ است. RE در نام این سری از هارددیسک‌ها، برگرفته از عبارت RAID Edition بوده و به این معناست که این هارد دیسک‌ها، برای پیکربندی RAID کاملا بهینه شده‌اند. خانواده RE تا ظرفیت چهار ترابایت تولید شده‌اند و از رابط ساتا (SATA) با پهنای باند تا ۶ گیگابیت بر ثانیه (۶Gbps ) استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم به‌صورت خلاصه مهم‌ترین ویژگی‌های سری RE از هارددیسک‌های وسترن را لیست کنیم، می‌توان به پشتیبانی حرفه‌ای از RAID، قابلیت TLER (زمان محدود برای گذر از فاز اصلاح و ترمیم خطای به وجود آمده و بازگشت به فاز عملیاتی عادی)، فناوری تحریک دوگانه و کیفیت ساخت تجاری آن اشاره کرد. چنین مشخصاتی، Western Digital RE Edition را به راه‌کاری ایده‌آل برای شرکت‌هایی که به‌دنبال برای برقراری تعادل بین ظرفیت و کارآیی هستند تبدیل می‌کند.
خانواده RE که با ظرفیت‌های ذخیره‌سازی تا ۴ ترابایت تولید شده‌اند را می‌توان در مصارف گوناگونی مانند سرور‌های پردازشی، سیستم‌های نظارت و کنترل ویدیویی مداربسته (CCTV ها) و دیگر کاربردهایی که به فضای ذخیره‌سازی عظیمی نیاز دارند، به خدمت گرفت. وسترن دیجیتال برای این سری از هارد دیسک‌های خود، مقدار زمان ۱.۲ میلیون ساعت را برای شاخص MTBF ارایه کرده است که این زمان، آن‌ها را به انتخابی قابل اطمینان برای فعالیت در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته تبدیل می‌کند. شرکت وسترن دیجیتال برای اینکه از کیفیت و ماندگاری بالای محصولی که ساخته است اطمینان حاصل کند، هارد دیسک‌ها را در شرایط سخت کاری و تحت گرمای محیطی شدید آزمایش می‌کند. وسترن دیجیتال با حس اعتمادی که با این روش در مصرف‌کننده و شرکت‌های تجاری به وجود می‌آورد، توانسته آن‌ها را به خرید این هارد دیسک‌ها ترغیب کند .

قیمت :     سه ترابایت      ۸۴۰,۰۰۰ تومان

☑ هارد دیسک‌های داخلی SSD

راهنمای خرید هارد دیسک اینترنال وسترن دیجیتال

شاید تاکنون نام هارد دیسک‌های هایبریدی یا ترکیبی به گوش‌تان خورده باشد، ولی ندانید که درواقع چه هستند و یا به چه شکلی کار می‌کنند، یا شاید به خاطر نامشان (ترکیبی) حدس‌هایی بزنید، بنابراین ما سعی می‌کنیم تا شما را با این نوع از هارد دیسک‌ها آشناتر کنیم تا حدس‌های شما به یقین تبدیل گردند. هارد دیسک‌های هایبریدی در اصل از دو نوع هارد دیسک تشکیل می‌شوند، یعنی وجود یک هارد دیسک معمولی (مکانیکی) همراه با یک عدد هارد دیسک SSD که با یکدیگر کار می‌کنند. در هارد دیسک‌های هایبریدی یک هارد دیسک معمولی که اصولاً ظرفیت بالایی هم دارد با یک هارد دیسک SSD که سرعت بالایی دارد ادغام می‌شوند و هارد SSD نقش بافر را بازی می‌کند. بنابراین هارد دیسک‌های هایبریدی سرعت بالاتری از هارد دیسک‌های معمولی ولی کمتر از SSD و ظرفیتی بالاتر از SSD دارند، پس شما یک درایو نسبتاً سریع با ظرفیت بالا دارید. اما کمپانی وسترن دیجیتال خلاقیت بیشتری به خرج داده و یک هارد دیسک دوگانه را با نام Black 2 (مشکی ۲) طراحی و تولید کرده است. هارد دیسک بلک ۲ در اصل یک پک است که شامل یک هارد SSD با ظرفیت ۱۲۰ گیگابایت همراه با یک هارد دیسک ۲.۵ اینچی با ظرفیت یک ترابایت است. درست است که همانند هارد دیسک‌های هایبریدی این محصول نیز از یک هارد معمولی همراه با یک هارد SSD تشکیل شده است اما در هاردهای هایبریدی درایو SSD ظرفیت پایینی دارد و بیشتر به‌عنوان بافر استفاده می‌شود ولی در هارد دیسک Black 2 شما می‌توانید از SSD به‌عنوان یک منبع ذخیره‌سازی هم استفاده نمایید پس شما تعیین می‌کنید که هارد SSD چه کاری انجام دهد. با نصب این هارد دیسک دو درایو جداگانه بر روی سیستم شما نمایش داده می‌شود ولی هر دوی این درایوها به‌صورت مشترک از یک رابط SATA III بهره می‌برند. البته کمپانی وسترن دیجیتال یک رابط USB هم به همراه این محصول ارائه می‌کند تا امکان استفاده از این هارد دیسک بر روی کامپیوتر نیز برای شما امکان‌پذیر باشد. کمپانی سازنده این محصول ادعا کرده که سرعت خواندن این هارد دیسک ۳۵۰ مگابایت بر ثانیه و سرعت نوشتن آن ۱۴۰ مگابایت بر ثانیه است که در مقایسه با هارد دیسک‌های معمولی، سرعت بسیار عالی است اما در مقایسه با SSDها خیلی هم سریع نیست. این محصول در اصل برای لپ‌تاپ طراحی شده است زیرا همان‌طور که می‌دانید در لپ‌تاپ‌ها فضای کمی برای نصب سخت‌افزار وجود دارد که با کوچک شدن سایز لپ‌تاپ‌‌ها این فضا کم‌تر هم شده است و خوشبختانه این محصول بسیار کوچک و در ابعاد یک هارد دیسک اینترنال لپ‌تاپی طراحی شده است. البته ناگفته نماند همان‌طور که در بالا هم گفتیم شما می‌توانید با استفاده از رابط USB بر روی کامپیوتر هم از این محصول استفاده نمایید. درکل می‌توان گفت که هارد دیسک وسترن دیجیتال Black 2 (مشکی ۲) یک محصول بسیار جالب است که قادر است عملکرد یک هارد دیسک SSD را همراه با ظرفیت هارد دیسک HDD به شما ارایه می‌دهد. بنابراین می‌توانید از هارد SSD این محصول برای نصب و اجرای سیستم عامل و برنامه‌های خود و از هارد دیسک دیگر جهت ذخیره‌سازی داده‌های حجیم و اطلاعاتی خود استفاده نمایید و سرعت و کیفیت لپ‌تاپ خود را بسیار بالا ببرید .

قیمت :     یک ترابایت      ۸۶۰,۰۰۰ تومان

منبع

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

شانزده − 4 =

۴ دیدگاه