یکی از موارد مهمی که در خرید کالاهای دیجیتال بخصوص گوشی های هوشمند باید بدان توجه داشت اصل و مجاز بودن محصول است. متاسفانه افراد سودجو از ناآگاهی خریداران سوِءاستفاده نموده و با فروش گوشی های غیر اصلی پول های هنگفتی به جیب میزنند. اما جای نگرانی نیست زیرا تنها با یک ترفند ساده فقط با در اختیار داشتن اینترنت، میتوان به اصالت گوشی پی برد حتی بدون اینکه جعبه یا پلمب گوشی باز شود.
برای پی بردن به اصل یا تقلبی بودن گوشی توصیه میشود در هنگام حضور در فروشگاه موبایل، یک گوشی متصل به اینترنت (ترجیحٱ ۳G) به همراه داشته باشید. برای این کار لازم است کد IMEI (شناسه بین المللی گوشی) که یک کد ۱۵ رقمی است در اختیار داشته باشیم. این کد هم بر روی جعبه گوشی و هم در سیستم عامل گوشی (با استفاده از شماره گیری #۰۶#*) موجود می باشد.

پی بردن به اصل یا تقلبی بودن گوشی

پس از انتخاب گوشی مورد نظر جهت خرید لازم است با یک مرورگر اینترنتی به سایت International Numbering Plans  با آدرس www.numberingplans.com مراجعه وشناسه IMEI (از چپ به راست خوانده میشود) را در کادر مربوطه تایپ نموده و بر روی گزینه Analyse کلیک کنید.

پی بردن به اصل یا تقلبی بودن گوشی

پس از گذشت چند ثانیه، اگر گوشی شما اصل باشد نام سازنده و اطلاعات مربوط به گوشی مورد نظر در صفحه ظاهر میشود. اما اگر اطلاعات مربوطه ظاهر نشد احتمال غیراصل بودن گوشی (HighCopy, Refresh, Fake) زیاد میباشد و حتی الامکان از خرید آن منصرف شوید.

پی بردن به اصل یا تقلبی بودن گوشی

بارها مشاهده شده که برخی از گوشیها که رقم هفتم و هشتم کد IMEI آن ۰۶ یا ۰۷ است اطلاعات آن در سایت فوق ثبت نشده است در این صورت توصیه من این است حتی الامکان از خرید چنین گوشی امتناع کنید یا در صورت تمایل از فروشگاه های معتبر و خوشنام خرید کرده و اصلی بودن گوشی را از فروشنده بخواهید تا در فاکتور فروش قید کند.

درباره نویسنده

سید سجاد موسوی

سید سجاد موسوی

مهندس برق ، شاغل در بخش مخابرات صنعت نفت و علاقه مند به ارتباطات و برنامه ها و سیستم های ارتباطی .

پیام بگذارید

هفت − 7 =

۴ دیدگاه