بهره‌گیری از نسخه‌های تقلبی یا کرک شده‌ی نرم‌افزار‌ها، نه تنها از نظر اخلاقی مشکلاتی دارد، بلکه ممکن است کامپیوتر شما را نیز به خطر بیندازد…

۱. خب، این کار دزدی است!

به نظر من استفاده از نرم‌افزار کرک‌شده، تفاوت چندانی با دزدیدن یک قطعه چوب منبت‌کاری شده ندارد. یک یا چندین نفر روی نرم‌افزاری که ممکن است شما از نسخه‌ی کرک شده‌ی آن استفاده کنید، کار کرده‌اند و برای آن زحمت کشیده‌اند؛ همانطور که یک یا چند نفر برای آن قطعه‌ی چوب منبت‌کاری شده زحمت کشیده‌اند. حال اگر شما از نسخه‌ی کرک‌شده‌ی نرم‌افزاری استفاده کنید، یعنی بدون این‌که مزد سازنده‌ی آن‌را بدهید، دارید از آن نرم‌افزار بهره می‌گیرید.(این هم حسی است که ممکن است به یک برنامه‌نویس، پس از دیدن نسخه‌ی کرک‌شده‌ی برنامه‌اش در اینترنت، دست دهد!)

۲. امنیت کامپیوتر شما به خطر می‌افتد!

شما نمی‌دانید که کرک‌ها، پچ‌ها و کیجن‌ها چه کاری روی سیستم‌عامل شما انجام می‌دهند. عموماً این فایل‌ها به دسترسی مدیر برای اجرا شدن نیاز دارند. بنابراین هر کاری از دستشان برمی‌آید. حتا آنها می‌توانند مقدار زیادی ویروس را به کامپیوتر شما تزریق کنند. شاید این حرف را باور نکنید یا چنین چیزی برایتان مهم نباشد. اما در هر صورت، بد نیست آنالیز این نمونه را مشاهده کنید!

۳. دردسر از کار افتادن کرک‌ها!

هر از گاهی، کرک‌ها از کار می‌افتند (به خصوص در برنامه‌هایی که همیشه با اینترنت سر و کار دارند) و شما مجبورید هر از گاهی کرک جدیدی را روی کامپیوتر خود را اجرا کنید.

۴. پشتیبانی بی پشتیبانی !

این‌که مشکلی که با برنامه‌ای دارید را با سازندگان آن مطرح کنید و آن‌ها هم با احترام به شما پاسخ دهند، خیلی لذت دارد. این‌طور نیست؟ فکر می‌کنم این‌کار از زیر و رو کردن ده‌ها صفحه برای حل مشکلی که با برنامه دارید ساده‌تر هم باشد.

۵. نسخه‌های محدود هم می توانند مفید باشند !

بسیاری از نرم‌افزار‌ها دارای نسخه‌ی محدود (از نظر زمان، امکانات یا …) هستند. شاید همان نسخه‌ها کار شما را راه بیندازند. بد نیست قبل از دانلود کرک، یکی دو دقیقه در این مورد تحقیق کنید. شاید همان نسخه‌ی محدود بتواند کار شما را بی‌دردسر راه بیندازد! شاید هم یک نسخه‌ی آزمایشی گیر بیاورید که بتواند به شما کمک کند. نسخه‌های آزمایشی معمولاً رایگان هستند.

نظر شما چیست؟ آیا هنوز هم استفاده از نرم‌افزار کرک‌شده را ترجیح می‌دهید؟ با توجه به اینکه این روزها مایکروسافت از آپگرید ویندوزهای غیر اصلی به ویندوز ۱۰ اصلی پشتیبانی کرده و راه را برای داشتن یک ویندوز اوریجنال باز گذاشته است ، آیا وقت تجدید نظر نیست ؟ من به مرور در مطالب گوناگون سعی به معرفی نرم افزار های جایگزین رایگان خواهم نمود . امیدوارم مورد توجه قرار گیرد .

منبع

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

5 × 4 =