TED چیست؟ و چه کمکی به ما می کند؟

TED مخفف سه کلمه Technology و Entertainment ، Design است ( تکنولوژی و سرگرمی و طراحی). مجموعه‌ی TED یک سازمان غیر انتفاعی است که به «گسترش ایده های ارزشمند» اختصاص داده شده است.

تد در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک کنفرانس چهار روزه در کالیفرنیا تاسیس شد که موسس آن Richard Saul Wurman بود. اما سمینارهای دوره‌ای آن از سال ۱۹۹۰ شکل گرفت. اگر چه فعالیت‌های تد به این حوزه‌ها محدود نشد. شکل اجرای برنامه‌های تد معمولاً اشاره به تحقیقات و دانش و فرهنگ در قالب داستان پردازی است.

TED چیست؟

کنفرانس تد در بهار هر سال (همزمان با کنفرانسی به نام تد اکتیو) و تدگلوبال هر تابستان برگزار می‌گردد. در انگیزه تد شعار «گسترش ایده های ارزشمند» می‌درخشد. این‌ها همان ایده‌هایی هستند که توسط تد به اشتراک گذاشته شده و پیاده‌سازی می‌گردند تا جهان را تغییر دهند. سازمان مرکزی گروه تد با ۹۰ نفر در بخش مرکزی در ونکوور کانادا و نیویورک آمریکا قرار دارد.

بسیاری از بزرگان سیاست و اقتصاد و همینطور تعداد زیادی از برندگان جایزه‌ی نوبل، مانند: جیمز کمرون، بیل گیتس، ال گور، جرج اسموت، بیل کلینتون، براین گرین، استیون هاوکینگ، ریچارد داوکینز و لری پیچ(موسس گوگل)…تا کنون در این برنامه سخنرانی کرده‌اند. مجموعه‌ی سخنرانیها و ویدئو‌های TED رایگان هستند و می‌توانید آنها را به صورت فایل صوتی یا تصویری با کیفیت مورد نظر خود دانلود کنید. تعداد بسیار زیادی از آنها زیرنویس فارسی هم دارند که می‌توانید هنگام نمایش یا دانلود، آن را فعال کنید.
تا فوریه ۲۰۱۵، درحدود ۱۹۰۰سخنرانی در تد به صورت رایگان قرار داشت و تا ژوئن ۲۰۱۱ ویدئوهای دیده شده ۵۰۰میلیون بوده و در نوامبر ۲۰۱۲، یک بیلیون بار در اینترنت دیده شده‌اند.

ماموریت تد (TED)

عمیقاً به این باور هستیم که ایده‌ها قادرند روش، رفتار، زندگی و در نهایت جهان را تغییر دهند. به همین دلیل این موسسه را به عنوان سازمانی در جهت آشنایی و تبادل پیشنهادات علمی و انگیرشی از سوی تمام متفکران جهان که تشنه کنجکاوی و آشنایی با ایده‌های جدید و عجیب بودند، بنا نهادیم.

تاریخچه تد (TED)

ایده‌ی اصلی تد توسط یک معمار و طراح گرافیک به نام Richard Saul Wurman که با رشته خودش در زمینه‌های تکنولوژی و سرگرمی و طراحی(TED) همخوانی داشت، برپا شد.
ابتدا سخنرانان فقط در زمینه‌ی سه حرف اول تد(تکنولوژی، سرگرمی، طراحی) سخنرانی می‌کردند ولی در نهمین دوره‌ی آن فهرستی شامل: دانشمندان، فلاسفه، موزیکدانان، رهبران مذهبی، انجمن‌های بشردوستانه و… و موضوعات دیگر به چشم می‌خورد.

TED چیست؟

هیجان زده شدن حاضران در کنفرانس TED

در سال ۲۰۰۶ سه بخش‌ دیگر به خانواده‌ی تد اضافه شدند:

TED Global

TED GLOBAL کنفرانسی است که سالانه در طول ۵روز با ایده‌ها و خلاقیت‌هایی از سرتاسر جهان برگزار می‌شود. در این کنفرانس استعداد بشری را با جستجو در ایده‌ها، نوآوری‌ها و خلاقیت از سرتاسر جهان جشن می‌گیرند. آخرین کنفرانس تد گلوبال در ریودو ژانیروی برزیل در سال ۲۰۱۴ برگزارشد.

TED Prize

TED PRIZE جایزه‌ای است که سالانه به رهبران و پیشروان ایده‌های نو، در جهت تغییر جهان اهدا می‌شود. برنده‌ی تد پرایز ۱میلیون دلار دریافت می‌کند تا امکان رسیدن به آروزی برنده به حداکثر برسد.

Ted Talks

Ted Talks مجموعه ویدئوهایی است که در زمان تقریباً کمتر از ۱۸ دقیقه ایده‌های بزرگی را معرفی می‌کند. این سخنرانی‌ها در کنفرانس تد، تدایکس، تداکتیو و دیگر برنامه‌های اختصاصی تد فیلمبرداری شده‌اند.هدف این ویدئوها به اشتراک گذاشتن ایده‌های ارزشمند در زمینه‌هایی مانند علوم، تکنولوژی، تجارت، فرهنگ و هنر و طراحی در سر تا سر جهان می‌باشد.

یرای نمونه یکی از پربازدید ترین ویدئو های تد را در زیر می توانید ببینید

نحوه فعال کردن زیرنویس فارسی برای ویدئو های تد:

برای این کار وارد سایت TED شوید . سپس از منوی Watch و زیر منوی TED Talks را باز کنید . در این قسمت ویدئوهای تد لیست می شود که ویدئویی که مورد نظرمان هست را می توانیم انتخاب کنیم . برای انتخاب ویدئوی مناسب تر از فیلتر ها استفاده کنید . فیلترهایی برای مدت زمان ویدئو Duration ، موضوع سخنرانی Topics ، بیشترین بازدید Sort by: Most viewed و زیرنویس فارسی Languages ؛

TED چیست؟ و چه کمکی به ما می کند؟

TED چیست؟ و چه کمکی به ما می کند؟

TED چیست؟ و چه کمکی به ما می کند؟

 

download

تد علاوه بر وبسایت دارای اپلیکیشن اختصاصی نیز هست . برای دانلود جدیدترین و آخرین ورژن اپلیکیشن TED  از لینکهای زیر استفاده کنید؛

ted app

⤵ دانلود برای اندروید

دانلود از گوگل پلی

⤵ دانلود برای آی فون

دانلود از آی تونز

⤵ دانلود برای ویندوز فون

دانلود از استور

 

منبع

 

درباره نویسنده

میثم ذوالفقارلو

میثم ذوالفقارلو

مدیر و نویسنده سایت تک وو

یک علاقمند به اشتراک گذاری آموخته های خود در زمینه تکنولوژی گجت ها ، اپلیکیشن ها و دنیای پیرامونمان

پیام بگذارید

هجده + هشت =

۲ دیدگاه